Οι εκκλησίες

Οι εκκλησίες του χωριού μας.

Η Αγία Τριάδα

Ο ναός της Αγίας Τριάδας είναι χτισμένος ανατολικά του οικισμού, στους πρόποδες του λόφου, δίπλα σε μια πηγή. Ως προς την ηλικία του, δε συμφωνούν οι ειδικοί. Άλλοι υποστηρίζουν ότι χτίστηκε τον 7ο αιώνα μ.Χ., άλλοι τον 10ο και άλλοι τον 11ο. Ο τρίκλιτος ναός ήταν το Καθολικό μονής που άκμασε κατά την βυζαντινή εποχή και καταστράφηκε το 1470 από τους Τούρκους. Το κτίσιμό του είναι πολύ επιμελημένο. Η λιθοδομία του είναι από ορθογώνιους πελεκημένους λίθους με βυζαντινά κεραμίδια στα διάκενα. Πολλά δομικά υλικά του προέρχονται από το αρχαίο ιερό των Φυγών, όπως οι βάσεις και τα Ιωνικά κιονόκρανα, που χρησιμοποιήθηκαν για εσωτερικές κολόνες.

Λίγο πιο πέρα από τα ερείπια του παραπάνω ναού, χτίστηκε το 1993 νέα εκκλησία προς τιμή της Αγίας Τριάδας, που γιορτάζει τη Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος

Άγιος Σπυρίδωνας

Χτίστηκε γύρω στο 1950 και είναι πολιούχος του χωριού μας. Την παραμονή της μνήμης του, γίνεται εσπερινός και περιφορά της εικόνας του αγίου. Στη Θείας Λειτουργία που πραγματοποιείται ανήμερα, συγκεντρώνονται πολλοί εκπρόσωποι του νομού και του δήμου μας, οι μαθητές του σχολείου και αρκετός κόσμος.

Άγιος Νικόλαος

Πρόκειται για εξωκλήσι νοτιοανατολικά της Τριάδας. Είναι παλαιοχριστιανική βασιλική. Το δάπεδό του είναι στολισμένο με ψηφιδωτή διακόσμηση. Γύρω του σώζονται μαρμάρινοι κιονίσκοι και άλλο δομικό υλικό. Γύρω από του τοίχους του ναού υπάρχουν θεμέλια που μαρτυρούν ότι ήταν μικρό μοναστήρι.

Αγία Καλλιόπη

Χτίστηκε το 1910 από τον Σπύρο Κριεζώτη, πάνω στα ερείπια βυζαντινού ναού,  που ήταν παρεκκλήσι της Αγίας Τριάδας, όπως δείχνουν πολλά μαρμάρινα λείψανα που φυλάσσονται μέσα στο ναό. Τον αφιέρωσε, δε στην Αγία Καλλιόπη για να τιμήσει το όνομα της μητέρας του, το γένος Κίτσου Τζαβέλλα. Μέσα στο ναό φυλάσσονται οι λειψανοθήκες όλων των μελών της οικογένειας Κριεζώτη. Η μνήμη της τιμάται στις 8 Ιουνίου.

Προφήτης Ηλίας

Ζωοδόχος Πηγή

Αγία Αικατερίνη

Άγιοι Ανάργυροι