Φιλοτελισμός -- Από τους μαθητές της δ' τάξης: Μαόφη Παναγιώτα, Μπάχα Ντεάντα, Στρατή Παρασκευή

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας Γιατί να ασχοληθεί κανείς με τον φιλοτελισμό;

Αν δεν ξέρεις τι είναι φιλοτελισμός, κάνε κλικ πάνω στη λέξη.

Ο άνθρωπος που ασχολείται με τα γραμματόσημα αναπτύσσει ικανότητες, όπως:

1. Κρίση από την σύγκριση των γραμματοσήμων

2.Παρατηρητικότητα λόγω των διαφορών στον χρωματισμό και στις παραστάσεις των γραμματοσήμων

3.Πολλαπλασιασμός γνώσεων παρατηρώντας τα γεωγραφικά, ιστορικά, λαογραφικά, καλλιτεχνικά στοιχεία τους. Πολλές φορές συντελεί και στη μελέτη ξένων γλωσσών και στην ενασχόληση με τη μελέτη βιβλίων και εγκυκλοπαιδειών.

4.Καλαισθησία γιατί έρχεται σε επαφή με κομψοτεχνήματα γνωστών ζωγράφων και χαρακτών.

5.Οργάνωση και τάξη που ξεκινάει από την τακτοποίηση των πολυάριθμων γραμματοσήμων και μπορεί να επακταθεί και στην καθημερινότητά του.

6.Είναι μια μορφή αποταμίευσης, καθώς με το πέρασμα των χρόνων πολλαπλασιάζεται η αξία τους.

Γι' αυτό και ορισμένα Κράτη έχουν βάλει τον Φιλοτελισμό στα σχολεία ως επιμορφωτική ενασχόληση, ως τρόπο ανταγωνιστικής δράσης, αλλά και αρκετές φορές ως μάθημα.