Προτείνουμε διαδρομή

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας Αφηγούμαστε τη διαδρομή

Με την κυρία μας την κ.Ιωάννα, τον κ.Δημήτρη, τον διευθυντή και όλα τα παιδιά της τάξης μας κάναμε μια εκδρομή σε εκκλησάκια. Πήγαμε στην Αγία Καλλιόπη, στους Αγίους Αναργύρους και σε πολλά άλλα. Εξερευνήσαμε όλα αυτά τα εκκλησάκια. Στο δρόμο είδαμε πολλά δάση, το αρχοντικό του Κριεζώτη, μικρά σπιτάκια, χωράφια, λουλούδια και έναν μεγάλο κάμπο.

Ξεκινήσαμε από το σχολείο και πήγαμε από πίσω του, περάσαμε από το αρχοντικό του Κριεζώτη, κατεβήκαμε σκαλιά, περάσαμε μια διασταύρωση και εκεί είχε ένα πολύ ωραίο ποταμάκι. Λίγο πιο πέρα συναντήσαμε την Αγία Τριάδα -την παλιά εκκλησία- που είχε πολλά χορτάρια, αλλά ήταν ωραίο το μέρος γιατί είχε και πολλά λουλούδια.

Θα ήθελα σε εκείνο το μέρος να έχει περισσότερα σπίτια για να μη είναι τόσο ερημικά.

Ύστερα πήγαμε στην Αγία Τριάδα-την καινούρια εκκλησία. Είχε μια ταμπέλα που έλεγε πως το είχε φτιάξει κάποιος από την οικογένεια του Κριεζώτη. Το εκκλησάκι ήταν άσπρο, δεν είχε σκαλιά, είχε κολώνες μπροστά και δέντρα γύρω-γύρω. Εκεί βγήκαμε και πολλές φωτογραφίες. Θα ήθελα πολύ να ξαναπάω!

Η Αγία Καλλιόπη που πήγαμε μετά ήταν ένα πολύ μικρό εκκλησάκι που είχε από πίσω του ένα εκκλησάκι μικρούλη με καντηλάκι. Ήταν σαν ερειπωμένο και από ένα παράθυρο είδαμε ότι είχε μια σκάλα μέσα, κάτι πέτρες, σαν ξύλινα κουτιά (παλιές λειψανοθήκες των Κριεζώτηδων) και ήταν άδειο. Θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε και να το κάνουμε εκκλησία για να είναι πιο όμορφο και όχι σαν εγκαταλλελημένο.

Από την Αγία Καλλιόπη για να φτάσουμε στους Αγίους Αναργύρους περάσαμε πολλούς κάμπους με πολλά λουλούδια. Μαζέψαμε παπαρούνες και όταν κοντεύαμε να φτάσουμε είδαμε άλογα και γαϊδούρια. Όταν φτάσαμε στους Αγίους Αναργύρους είχε πολλά δέντρα και εκεί καθίσαμε λίγο να ξεκουραστούμε.

Δίπλα στους Αγίους Αναργύρους είναι το νεκροταφείο. Η εκκλησούλα είναι μεγαλούτσικη και απ'έξω είναι σκεπαστή και έχει καρέκλες για να καθίσεις να ξεκουραστείς και εκεί έχει ένα μέρος για να κολλήσεις κεράκια.

Από τους Αγίους Αναργύρους για να γυρίσουμε στο σχολείο, περάσαμε από μια παιδική χαρά, συνεχίσαμε να μαζεύουμε λουλούδια, είδαμε κατσίκες. Ο δρόμος ήταν λίγο ανηφορικός, και αλλού ήταν χωματόδρομος και αλλού ασφαλτοστρωμένος. Στο τέλος, δεν μπήκαμε από την κανονική πόρτα του σχολείου, αλλά από την πόρτα που βρίσκεται κάτω στο γήπεδο μπάσκετ.

Η εκδρομή μας ήταν ΤΕΛΕΙΑ!!!