Το Σχολείο μας για το Περιβάλλον

Συμβουλές:

Καταστροφή του δάσους

Στην περιοχή μας δραστηριοποιείται μια μεταλλευτική εταιρία εξόρυξης Νικελίου.  Η εξόρυξη γίνεται επιφανειακά οπότε καταστρέφονται μεγάλα τμήματα ενός πανέμορφου δάσους της περιοχής. Αφού εξορυχθεί το μετάλλευμα αυτό που απομένει συνήθως είναι τεράστια βουνά από χώματα.

(Πηγή : antigoldgreece.wordpress.com)

Από τη λειτουργία της εταιρίας έχουν δημιουργηθεί πολλαπλά ανοιχτά ορύγματα (κρατήρες) πολύ μεγάλου βάθους΄(300-400 μ.) Τα ορύγματα καταλαμβάνουν πολύ μεγάλη έκταση του Δήμου Μεσσαπίων, από τον Νέο και Παλαιό Παγώντα ως τις Άκρες, τον Σταυρό, το Κοντοδεσπότι, την Αγία Σοφία, την Πλατάνα, την Άτταλη, τη Μονή Μακρυμάλλης και την Τριάδα.

(Πηγή : googlemaps)

Είναι θλιβερή η εικόνα που παρουσιάζουν πανέμορφες τοποθεσίες της περιοχής μας μετά την εξόρυξη του μεταλλεύματος. Ακόμη και από τη δορυφορική φωτογραφία φαίνονται οι πληγές που έχουν ανοιχτεί στα πανέμορφα δάση της περιοχής.

Χαρακτηριστική είναι η εικόνα που αντικρύζουμε καθημερινά από το σχολείο.